info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

مقایسه اقامت تمکن مالی پرتغال و اسپانیا

به طور کلی مهاجرت امری خالی از مخاطره نبوده و هر چه بیشتر به انتقال سرمایه از کشور مبدا به کشور مقصد وابسته باشد، میزان ریسک آن بیشتر می شود.  زیرا دارای هایی افراد در معرض ریسک قرار می گیرد. به همین دلیل روش های مهاجرتی که به کمترین میزان انتقال سرمایه وابسته باشند، می توانند کم ریسک ترین راه مهاجرت و اخذ اقامت کشورهای دیگر به حساب آیند و به این علت دارای مطلوبیت بیشتری هستند. بر این اساس روش اخذ اقامت از طریق اثبات تمکن مالی که به روش اخذ اقامت خود حمایتی یا Financial Independent Person نیز شهرت دارد و به اختصار FIP خوانده می شود و بیشتر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ارائه می گردد، کم ریسک ترین روش اخذ اقامت کشورهای مختلف دنیا به حساب می آید. همچنین این روش به علت اینکه کل پروسه بررسی مدارک و اعطای اقامت اولیه در ظرف چند ماه صورت می پذیرد، به عنوان سریع ترین روش اخذ اقامت و مهاجرت شناخته می شود. مشهور ترین برنامه های اعطای اقامت از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی در کشورهای یونان، فرانسه، اسپانیا، اتریش، و پرتغال که همگی اعضای اتحادیه اروپا می باشند، ارائه می گردد. در این مطلب قصد داریم شرایط اخذ اقامت خود حمایتی یا تمکن مالی دو کشور پرتغال و اسپانیا را خدمتتان ارائه نماییم و به تفصیل به مقایسه اقامت تمکن مالی  پرتغال و اسپانیا بپردازیم. با ما همراه باشید.همان طور که ذکر شد اصلی ترین مزیت روش اخذ اقامت از طریق تمکن مالی این است که در این روش مهاجرت، متقاضیان نباید تمام سرمایه خود را به کشور مقصد منتقل کنند و به همین علت سرمایه آن ها در معرض ریسک قرار نمی گیرد. در این روش مهاجرت متقاضی فقط باید به دولت کشور مقصد مهاجرت خود اثبات کند که درآمدی بیشتر از میزان حداقل تعیین شده در آن کشور را در کشور مبدا به صورت ماهانه به دست می آورد. در هر یک از کشورهای ارائه دهنده این برنامه مهاجرتی، حداقلی از درآمد برای خود فرد متقاضی مهاجرت، همسر وی، و همچنین هر یک از فرزندان وی تعیین شده است که دقیقا اصلی ترین تفاوت برنامه خود حمایتی در این کشورها، همین میزان حداقل درآمد تعیین شده است. در کشورهایی مثل اتریش که اقتصاد پویاتری دارند این رقم بالاتر تعیین شده و در کشورهایی با اقتصاد ضعیف تر این رقم پایین تر تعیین می شود. منابع قابل قبول درآمد اثباتی برای اعطای اقامت از طریق تمکن مالی در کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا از جمله پرتغال و اسپانیا عبارتند از:

- اخذ سود سپرده گذاری در بانک ها

- سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام شرکت ها و اخذ سود از آنها

- مستمری بازنشستگی در صورتی که فرد متقاضی بازنشسته باشد

- اخذ اجاره ماهانه از املاک و مستغلات

- پروانه کسب یا جواز کسب و کار

به هیچ وجه برای اخذ اقامت این کشورها از این روش تفاوتی نمی کند که درآمد بدست آمده از یکی از این 5منبع قابل قبول تامین شود یا اینکه از دو یا حتی تمامی این منابع مجموعا تامین گردد. اما باید به طور دقیق و مستدل هر یک از این انواع منابع درآمد به اثبات برسند. به طور دقیق تر می توان گفت برای اثبات درآمد از اجاره املاک و مستغلات، باید سند تملک املاک را همراه با اجاره نامه معتبر و رسید بانکی دریافت اجاره ارائه نمود. افراد بازنشسته برای اثبات دریافت مستمری بازنشستگی خود باید فیش دریافت مستمری بازنشستگی به صورت مهر شده و معتبر را ارائه نمایند. به منظور اثبات دریافت سود از سپرده‌ های بانکی باید دفترچه حساب سپرده بانکی همراه با دفترچه حساب کوتاه مدت جهت اثبات دریافت سود ماهانه را به صورت مستند و ترجمه شده ارائه نمود. به منظور اثبات درآمد از سرمایه گذاری در بورس و سهام نیز باید مدارک رسمی که نشان دهنده مالکیت سهام و دریافت سود است ارائه شود.

 

در این بخش به مقایسه اقامت تمکن مالی پرتغال و اسپانیا با بیان دقیق تک ‌تک فاکتورهای اصلی آن می پردازیم:

 

- میزان حداقل درآمد ماهانه تعیین شده توسط کشورها برای اعطای مهاجرت که برای فرد متقاضی، همسر وی، و هر یک از فرزندان وی تعیین می شود:

اولین فاکتور در مقایسه اقامت تمکن مالی پرتغال و اسپانیا حداقل میزان درآمد ماهانه ای است که فرد متقاضی باید اثبات کند از طریق پنج  منبع ذکر شده در کشور مبدا به دست می ‌آورد و می‌ تواند با آن هزینه ‌های زندگی خود و خانواده ‌اش را در کشور مقصد مهاجرت تامین نماید. برای اخذ اقامت تمکن مالی پرتغال درآمد حداقل ۱۱۰۰ یورو برای خود فرد متقاضی، ۵۰۰ یورو برای همسر وی، و ۳۰۰ یورو به ازای هر یک از فرزندان زیر 21 سال وی باید به اثبات برسد. این در حالی است که در اسپانیا، حداقل درآمد لازم برای خود متقاضی، حدود 2500 یورو، برای همسر 1000 یورو و برای هر یک از فرزندان زیر 18 سال وی 500 یورو می باشد و به عنوان مثال رقم لازم برای یک خانواده 4 نفره، 4500 یورو می باشد. از این نظر کشور پرتغال شرایط سهل تری نسبت به کشور اسپانیا دارد.

 

- میزان حداقل سرمایه ای که باید در بانک سپرده گذاری شده شود تا اثبات شود فرد متقاضی برای خود، همسر، و هر فرزندش سرمایه ای را به عنوان پشتوانه داراست:

فاکتور دوم در مقایسه اقامت تمکن مالی برتغال و اسپانیا، میزان سپرده گذاری بانکی است که برای اخذ اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی باید ۹ هزار یورو برای خود فرد متقاضی، ۴۵۰۰ یورو برای همسر وی و 3 هزار یورو برای هر یک از فرزندان وی در بانک سپرده گذاری گردد. مبلغ سپرده گذاری در بانک برای اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا نیز تفاوت چندانی با کشور پرتغال نداشته و فقط اندکی بالاتر است.

 

- طول زمان پروسه اعطای اقامت اولیه به متقاضیان:

اخذ اقامت از طریق تمکن مالی به طور کلی یکی از سریع ترین روش های اخذ اقامت کشورهای مختلف به ویژه در منطقه اتحادیه اروپا به شمار می رود و تقریبا از تمامی روش های اخذ اقامت و مهاجرت در منطقه اروپا سریع تر است. برای اخذ اقامت پرتغال از طریق تمکن مالی کل پروسه اخذ اقامت اولیه حدود ۴ تا ۷ ماه به طول می انجامد، این در حالی است که برای اخذ اقامت اسپانیا پروسه بررسی مدارک بین 6 تا 12 ماه زمان می ‌برد.

 

- مدت مجوز اقامت اولیه و تمدید های بعدی در هر یک از کشورها:

در هر یک از کشورهای ارائه دهنده این برنامه مهاجرتی، در پایان پروسه بررسی مدارک به افراد متقاضی اخذ اقامت از طریق تمکن مالی، یک اقامت اولیه اعطا می‌ شود که در کشور پرتغال اقامت اولیه به صورت یک ساله بوده و در صورتی که فرد متقاضی شرایط لازم را داشته باشد اقامت وی و اعضای خانواده ‌اش به صورت دو ساله تمدید می شود. این در حالی است که در کشور اسپانیا در ابتدای امر اقامت یک ساله به متقاضیان اعطا شده و پس از آن به صورت سالانه این اقامت تمدید می گردد و ممکن است گاها اقامت به صورت دو یا سه ساله صادر گردد.

بر اساس قوانین اتحادیه اروپا در صورتی که این تمدید ها در هر دوی این کشورها و دیگر کشورهای ارائه دهنده این برنامه مهاجرتی، بدون‌ مشکل صورت گیرد در پایان سال پنجم فرد متقاضی می تواند برای خود و اعضای خانواده‌ اش تقاضای اخذ اقامت دائم ارائه نماید.

 

- حداقل تعداد روزهایی از سال که فرد متقاضی باید در کشور مقصد مهاجرت حضور فیزیکی داشته باشد:

مطابق قوانین اتحادیه اروپا، افراد متقاضی اخذ اقامت از طریق تمکن مالی باید حتماً حداقل ۱۸۳ روز در سال را در کشور مقصد مهاجرت خود حضور فیزیکی داشته باشند تا مشمول این برنامه گردند. اما کشورهای مختلف میزان سختگیری یکسانی را در این زمینه انجام نمی دهند. به عنوان مثال در پروسه اخذ اقامت تمکن مالی اتریش باید این قانون را به صورت دقیق رعایت نمود و دولت این کشور در این زمینه نظارت سفت و سختی انجام می دهد. متقاضیان اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا و پرتغال نیز با سختگیری دولت این کشورها در زمینه حضور حداقل 183 روزه در سال مواجه خواهند بود، اما این سخت گیری به اندازه کشور اتریش نمی باشد.

 

در پایان  باید به این نکته اشاره نماییم که ماهیت برنامه اخذ اقامت از طریق تمکن مالی بر این اساس است که افراد متقاضی باید درآمد مورد نیاز برای هزینه های زندگی خود و خانواده شان را در طول مدت ۵ سالی که اقامت آنان به صورت موقت تمدید می شود از کشور مبدا تامین نمایند،  ام کشور پرتغال اجازه کار نیز به متقاضیان  ابن نوع اقامت می دهد، اما در اسپانیا این مزیت وجود ندارد، و در اسپانیا در پایان ۵ سال این افراد می توانند برای اخذ اقامت دائم کشور مورد نظر تقاضا دهند و در صورت داشتن شرایط لازم و اخذ اقامت دائم می توانند بدون هیچ مشکلی مانند سایر شهروندان کشور مورد نظر به کار مشغول شوند. البته در طول مدت ۵ سال اقامت موقت نیز این امکان برای آنان وجود دارد که با سرمایه شخصی خود در کشور مقصد مهاجرت یک بیزینس یا شغل خانوادگی ایجاد نموده و از این طریق کسب درآمد نمایند.

 

 

موسسه مهاجرتی بین المللی پرگاس پارس با همکاری وکلای مجرب آماده ارایه مشاوره در خصوص انواع ویزا و اقامت دایم اسپانیا، پرتغال و سایر کشورهای اروپایی می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرموده یا فرم مشاوره را پر نمایید:

021-88662180

فرم مشاوره

اینستاگرام ماکانال ما

  • مقایسه اقامت تمکن مالی پرتغال و اسپانیا
  • مقایسه اقامت خود حمایتی پرتغال و اسپانیا
  • مقایسه اقامت خودحمایتی پرتغال و اسپانیامطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top