info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

چگونه شهروندی کانادا را بدست آوریم؟

کانادا از لحاظ فرهنگی و وجود فرصت های مختلف کشوری غنی به شمار می رود . بسیاری از ساکنان کانادا که دارای اقامت دائم این کشور هستند قصد دارند برای بقیه زندگی خود همانند شهروندان کانادایی زندگی نمایند و با درخواست پذیرش برای اخذ شهروندی کانادا می تواند آن ها را برای رسیدن به این رویا یاری نماید . کانادا برای همه افرادی که آرزو دارند در این کشور به ادامه زندگی خود بپردازند کشوری مملو از فرصت هاست . چه برای تحصیل در کانادا مهاجرت کرده باشید و چه کاری و حتی توریستی .به هر حال مسیر های زیاد مهاجرتی وجود دارند که می توانند شما را به هدف مورد نظر خود برسانند . به طور مثال شما می توانید با ویزای استارتاپ کانادا و یا ویزای سرمایه گذاری وارد این کشور پهناور شوید . بسیاری از مهاجران خارجی در وهله اول تصمیم می گیرند که اقامت دائم کانادا را بدست آورند تا نهایتا بتوانند شهروندی کانادا را کسب نمایند . در ادامه به تفصیل به این سوال پاسخ می دهیم که چگونه شهروندی کانادا را بدست آوریم؟به همین خاطر، اگر چندین سال است که در کانادا زندگی می کنید و مایل هستید بدانید که چگونه شهروندی کانادا را بدست آورید ، باید اول واجد شرایط بودن خود را بررسی نمایید . فاکتور های زیادی تعیین می کنند که شما واجد شرایط برای اپلای شهروندی کانادا هستید یا خیر . شما همچنین باید بدانید که درخواست پذیرش شهروندی کانادا چگونه است ، چه مدارکی باید ارائه شود و چگونه اپلای باید کرد .

 

شرایط اخذ شهروندی کانادا

قبل از اینکه بتوانید برای شهروندی کانادا اقدام نمایید باید شروط و معیار های لازم را که به قرار زیر است دارا باشید :

دارای اقامت دائم کانادا باشید . Ÿ

به منظور اینکه قادر باشید درخواست پذیرش شهروندی کانادا را ارائه نمایید ، مهم ترین شرطی که وجود دارد و باید به آن توجه کنید این است که شما به عنوان یک مهاجر خارجی از وضعیت اقامت دائم کانادا بهره مند باشید . صرف نظر از اینکه چند سال داشته باشید . علاوه بر این ، شما باید در زمان درخواست پذیرش خود تمام شرایط و ضوابط اقامت دائم کانادا را برآورده کرده باشید .

Ÿ قبل از اپلای حداقل 3 سال ( 1095  روز ) در 5 سال گذشته در کانادا حضور داشته باشید .

این شرط برای فرزندان صغیری که با والدین خود و یا دارای پدر و مادر کانادایی هستند درخواست پذیرش می دهند اعمال نمی شود . باید اشاره کرد که این شرط فقط برای فرزندان صغیری که نه والدین کانادایی دارند و نه با والدین خود می خواهند اپلای نمایند اعمال می شود .

 

Ÿ پرونده مالیاتی.

شما باید پرونده مالیاتی خود را در صورت خواسته شدن حداقل 3 سال در 5 سال قبل را بدون فوت وقت قبل از اپلای کردن ارائه نمایید .

 

Ÿشرط مهارت زبانی را برآورده نمایید .

متقاضیان بین 54-18 سال باید اثبات نمایند در یکی از 2 زبان رسمی کانادا ( انگلیسی یا فرانسه ) دارای تسلط کامل هستند . شما می بایست حداقل نمره 4 در آزمون سنجش معیار زبان کانادایی (CLB) به منظور اخذ شهروندی کانادا کسب نمایید . به این معنی که شما باید توانایی ایجاد مکالمه ای ساده ، درک ساختار ها و استفاده از گرامر پایه و ساده به منظور ارتباط برقرار کردن با دیگران را برخوردار باشید . به منظور اثبات میزان تسلط شما بر زبان می توانید :

Ÿ نمرات آزمون زبانی که برای اولین بار به کانادا آمده بودید ارائه نمایید ( حتی اگر تاریخ اعتبار آن گذشته یا منقضی شده باشد . )

Ÿ یا گواهی موسسه آموزشی کانادایی که در مقطع دبیرستان یا تحصیلات دانشگاهی که به زبان انگلیسی یا فرانسه بوده نشان دهید .

 

Ÿ درک درستی از تاریخ و فرهنگ کانادا داشته باشید .

به منظور اثبات دانش شما ، بسته به سنی که دارید باید در آزمون شهروندی شرکت نمایید .

 

مهارت زبان برای اخذ تابعیت کانادا

همانطور که قبلا در قسمت شرایط اخذ شهروندی کانادا اشاره کردیم ، کانادا 2 زبان رسمی ( انگلیسی و فرانسه) دارد که متقاضی باید مدرکی دال بر تسلط به یکی از این زبان ها را ارائه دهد .

علت درخواست کانادا از شما برای ارائه مدرک زبان بدین جهت است که شما بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و منظور خود را به آن ها برسانید و دیگران نیز بتوانند منظور شما بفهمند .

اداره مهاجرت ، پناهندگان و شهروندی کانادا به اختصار ( IRCC )

دو آزمون CLB که مخفف آزمون معیار زبان کانادایی و آزمون NCLC که کوتاه شده معیار زبان کانادایی برای سنجش سطح زبان فرانسه است ملاکی برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی یا فرانسه متقاضیان تعریف کرده است .

باید خاطر نشان کرد متقاضی اخذ شهروندی کانادا باید در یکی از این 2 آزمون در سطح 4 باشد .

سطح 4 در آزمون CLB یا NLCC بدین معناست که شما :

- قادر خواهید بود مکالمه های آشنا روزمره را درک نمایید

- قادر خواهید بود سوالات ساده را متوجه شوید

- قادر خواهید بود سوالات ساده بپرسید و جواب های آسان بدهید

- از دایره لغات کافی برای موضوعات روزمره برخوردار هستید

- درک درستی از گرامر پایه و ابتدایی مانند استفاده صحیح از افعال و زمان ها دارید

 

موانع موجود بر سر دریافت تابعیت کانادا

در سال های اخیر شرایط برای اکثر افرادی که قصد اخذ شهروندی کانادا را در نظر داشته اند سخت تر شده است . عواملی از قبیل پرداخت هزینه گزاف برای درخواست پذیرش شهروندی، آزمون های زبان مشکل، اضافه شدن شرایط جدید دست به دست هم داده اند تا اخذ تابعیت کانادا با سختی بیشتری همراه شود.

این موانع موجود بر سر دریافت تابعیت کانادا شامل این موارد می شود :

1-شرط زبان :

متقاضیان اخذ تابعیت کانادا از سال 2012 باید  مدرک زبان انگیسی یا فرانسه معتبر که با هزینه شخصی خود می پردازند ارائه نمایند در حالیکه که قبلا مهارت های زبانی بخشی از پروسه درخواست شهروندی بود که مورد امتحان قرار می گرفت .

 

2-دادن پرسشنامه اقامت(RQ)  توسط دولت :

متقضایان شهروندی کانادا گزارش داده اند زمانی که به آن ها پرسشنامه اقامت داده می شود احساس دلسردی می نمایند و باعث می شود آن ها احساس نمایند که فردی مشکوک و یا حتی کلاهبردار تلقی می شوند.

 

3- مسائل اداری :

برخی از متقاضیان از روند اداری بررسی تابعیت کانادا گله مند هستند زیرا بخش زیادی از درخواست ها به عنوان پرونده ناقص برگشت داده

می شوند . گاها، مشاهده شده که پرونده ای به اشتباه مورد برگشت قرار می گرفت .

 

هزینه درخواست برای شهروندی کانادا

هزینه درخواست برای شهروندی کانادا برای افراد بالغ ( 18 سال و بزرگتر) 630 دلار می باشد که 530 دلار برای هزینه رسیدگی است و 100 دلار برای حق شهروندی از متقاضی دریافت می گردد .

همچنین برای افراد زیر 18 سال 100 دلار است .

برای مثال اگر شما برای خودتان ، همسرتان و 2 فرزند خود که هردو کمتر از 18 سال دارند درخواست شهروندی کانادا را به صورت هم زمان ارائه نمایید به این شکل خواهد بود :

2 x $630 = $1,260

2 x $100 = $200

مجموع = $1,460

 

سوگند شهروندی کانادا

 

در صورتی که با درخواست پذیرش شهروندی شما موافقت شود ، شما باید قسم نامه تابعیت کانادا را امضا نمایید .

شما در مراسم شهروندی که سالانه چندین بار برگزار می شود قسم یاد می کنید که به طور کامل تابع قانون کانادا هستید و تمام تکالیف خود را به عنوان یک شهروند کانادایی اجرا خواهید کرد .

 

تابعیت مضاعف یا دوگانه کانادا

اگر بیش از یک کشور درخواست شهروندی شما را بپذیرد ، شما فردی دارای تابعیت مضاعف در نظر گرفته می شوید . کانادا به شهروندان خود اجازه داده است با حفظ شهروندی کانادایی خود ، تابعیت جدیدی از کشور دیگر دریافت کنند . که در این حالت آن ها از تابعیت مضاعف یا دوگانه برخوردار می شوند .

برخی از کشور های دیگر نیز تابعیت مضاعف را مجاز می دانند . برای مثال ، اگر شما شهروند ایالات متحده آمریکا باشید و تابعیت کانادا را کسب کرده باشید ، همچنان به عنوان یک شهروند آمریکایی شناخته می شوید اما دارای تابعیت مضاعف آمریکا و کانادا خواهید بود .

با این حال، برخی از کشور ها مانند ژاپن تابعیت 2 گانه را مجاز نمی دانند و شما ممکن است مجبور شوید در صورت دریافت تابعیت جدید، از تابعیت فعلی خود صرف نظر کنید که این موارد بستگی به کشوری که در آن زندگی دارد و باید قوانین تابعیت کشور خود را بررسی نمایید.

 

مدارک لازم جهت شرکت در آزمون شهروندی کانادا

تمام متقاضیان در رنج سنی 18 تا 54 سال باید در آزمون شهروندی کانادا که سطح دانش آن ها در مسائلی مانند حقوق و مسئولیت های شهروندان کانادایی ،  تاریخ، جغرافی ، اقتصاد ، دولت ، حقوق ، نماد ها سنجیده می شود شرکت نمایند .

این آزمون 30 دقیقه ای دارای 20 سوال به صورت صحیح و غلط است که با 15 پاسخ درست در آن قبول می شوید . این آزمون هم می تواند به زبان انگیسی و هم به زبان فرانسه باشد که در اکثر اوقات به صورتی کتبی است. با این حال، برخی اوقات به صورت شفاهی نیز برگزار می گردد .

بعد از آزمون ، در آن همان روز به احتمال زیاد از شما درخواست می شود که وارد مصاحبه شوید. این مصاحبه برای تمام متقاضیان بالای 18 سال ( حتی اگر بالای 54 سال داشته باشند ) و همچنین افراد بین 17-14 سال که بدون والدین درخواست می کنند یا پدر و مادر کانادایی ندارند الزامی می باشد .

در برخی از موارد خاص ، کارمندان اداره مهاجرت از شما درخواست می کنند که فرزندان 14 تا 17 ساله خود که نیازی به مصاحبه نداشتند را برای مصاحبه بیاورند . کارمندان ، اگر سوال خاصی داشته باشند این کار را انجام می دهند . در صورتی که از فرزندان شما خواسته شود وارد مصاحبه شوند  ، شما نیز همراه آنان حضور خواهید داشت .

مدارک لازم برای شرکت در آزمون شهروندی کانادا عبارتند از :

برگه فراخوانی که از شما برای شرکت در آزمون دعوت کرده است

کارت اقامت دائم ( PR ) در صورتی که این کارت را داشته باشید

دو عدد کارت شناسایی

یک عدد کارت شناسایی با عکس و امضای شما مانند گواهینامه رانندگی یا کارت سلامت

مدارک شناسایی خارجی باید توسط دولت صادر گردیده باشند ( مدارک کانادایی نیازی به صدور از جانب دولت نخواهند داشت )

اگر مدرک شناسایی به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد ، متقاضی باید ترجمه آن را به انضمام شهادت نامه از مترجم رسمی دریافت کرده و ارائه نماید

ارائه تمام پاسپورت ها و مدارک سفر که در فرم اپلای در خواست کرده بوده اید به انضمام تاریخ اعتبار فعلی و تاریخ انقضای آن

گواهی، دیپلم، مدرک یا ریز نمراتی که مهارت های زبانی شما در زبان انگلیسی یا فرانسه را نشان دهد ( در صورتی که در زمان درخواست پذیرش شما بین 18 تا 54 سال سن داشته بودید )

مدارک دیگری که ممکن است از شما درخواست شود

 

مزایای اخذ تابعیت کانادا

 واجد شرایط بودن برای دریافت فرصت های شغلی بیشتر در کانادا

 امکان رای دادن یا حتی نامزد شدن در مناصب سیاسی

 سفر به اقصا نقاط جهان با پاسپورت کانادا

 امکان سفر به 180 کشور دنیا بدون ویزا مانند استرالیا، آمریکا،

 هنگ کنگ، ژاپن، چین و کشور های عضو اتحادیه اروپا ( EU )

 

 نگران از دست دادن وضعیت اقامت خود نیستید

 نیازی به تمدید اقامت دائم خود نخواهید داشت

 امکان گرفتن بیمه سلامت رایگان همانند شهروندان نیتیو کانادا

 امکان ایجاد کسب و کار شخصی خود در آمریکای شمالی

 عدم نیاز به پرداخت مالیات بر درآمدی که در خارج کشور یا از ارث بدست آورده اید

 امکان بهره مندی از یک زندگی آرام توام با استاندارد های بالا

 تابعیت دوگانه توسط کانادا به رسمیت شناخته شده است و به شما امکان می دهد شهروندی اصلی خود را حفظ نمایید

 

موسسه مهاجرتی بین المللی پرگاس پارس با همکاری وکلای مجرب در کانادا آماده ارایه مشاوره در خصوص کار در کانادا، تحصیل در کانادا و انواع ویزا از جمله اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری و همچنین ویزای استارتاپ کانادا، اکسپرس انتری و اقامت دایم کانادا می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

021-88662180

اینستاگرام ماکانال ما

  • چگونه شهروندی کانادا را بدست آوریم؟مطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top