info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

ویزای خود اشتغالی اسپانیا

ویزای خود اشتغالی اسپانیا یا ویزای فریلنس اسپانیا مجوز اقامتی است که به مهاجران خارجی اجازه می دهد به مدت یکسال در اسپانیا حق کار و اقامت داشته باشند. همچنین به دارنده این ویزا این امکان را می دهد تا افراد تحت تکفل خود را در این ویزا قرار دهند. اگر ایده رئیس خود بودن در اسپانیا برای شما جذاب به نظر می رسد، ممکن است بخواهید به خوداشتغالی یا آنچه که اسپانیایی ها از آن به عنوان autónomo یاد می کنند، فکر کنید.به هرحال، داشتن استقلال برای تصمیم گیری در مورد چگونگی انجام کار و زمان آن و همچنین مشتریانی که قرار است با آن ها کار کنید می تواند به شما احساس غرور و قدرت منتقل نماید. راه اندازی کسب و کار در یک کشور بیگانه آسان نیست و متقاضی باید اطلاعات کافی از قوانین، مقررات و مسئولیت های مدنی کشور مقصد خود داشته باشد تا از مشکلات محتمل که در آینده ممکن است گریبانگیر وی شود جلوگیری نماید.اگر به دنبال کار در اسپانیا بوده اید، این مقاله نیاز شما را مرتفع خواهد کرد.در پایان این مقاله، تمام اطلاعات مورد نیاز در خصوص ویزای خود اشتغالی یا ویزای فریلنسری اسپانیا را کسب خواهید کرد.نکات کلیدی قبل از درخواست ویزای خوداشتغالی در اسپانیا

قبل از درخواست ویزای خود اشتغالی اسپانیا، این موارد حیاتی را به یاد بسپارید:

-متقاضی ویزا باید شخصا اقدام نماید.

-ارسال درخواست باید 90 روز قبل از روز سفر به اسپانیا صورت گیرد.

-متقاضی در عرض 1 ماه پس از آگاهی از صدور ویزا باید ویزای خود دریافت نماید، در غیر اینصورت ویزای وی ملغی خواهد شد.

-در تایید اعتبار ویزا، فعالیت های تجاری باید شروع شود و فرآیند ثبت نام در تامین اجتماعی اسپانیا آغاز شود.

 

شرایط لازم برای دریافت ویزای کار فریلنسری اسپانیا

الزمات حقوقی برای ویزای خود اشتغالی اسپانیا:

-شهروند خارج از اتحادیه اروپا  (EU) باشید.

-به 18 سال کامل رسیده باشید.

-سوء سابقه کیفری نداشته باشید و از کشور قبلی محل اقامت خود که در 5 سال گذشته ساکن بوده اید گواهی عدم سوء پیشینه کیفری ارائه نمایید.

-داشتن بیزنیس پلن مناسب و توانایی راه انداختن کسب و کار

-تا به حال در اسپانیا ساکن نبوده اید و یا وضعیت مهاجرت غیر قانونی ( مانند پناهندگی ) نداشته اید.

مانند سایر کشور ها، اسپانیا دارای شرایطی است که برای واجد شرایط شدن دریافت ویزای خود اشتغالی اسپانیا باید آن ها را رعایت کنید.تمام مدارک باید به زبان اسپانیایی ارائه شود.اگر مدارک شما به زبان انگلیسی است، باید یک مترجم معتبر به اسپانیایی ترجمه نماید.

مدارک و ترجمه ها باید همراه با اصل و فتوکپی ارائه شوند.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای فریلنسری اسپانیا

1-یه عکس به اندازه پاسپورت که قسمت بالای پاسپورت باید با فرم پذیرش منگنه شود.

2-فرم درخواست ویزا و چک لیست که اصل و فتوکپی باید ارائه شوند.

3-پاسپورت باید حداقل یک قسمت خالی برای ویزای جدید داشته باشد و یک کپی از صفحه مشخصات فردی گرفته شود.همچنین، پاسپورت نباید بیش از 10 سال عمر داشته باشید.

4-تکمیل فرم درخواست اقامت که باید فرم EX 07 را تکمیل و امضا کنید.

5-داشتن بیزنیس پلنی که فعالیت های تجاری، سرمایه گذاری های مورد انتظار، سود و فرصت های شغلی را نشان دهد.

6-مدارکی دال بر داشتن بر سرمایه کافی به منظور راه اندازی کسب و کار.این مدارک می تواند صورت حساب های بانکی، وام یا قرارداد های سرمایه گذاری باشد.

7-ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای افراد 18 ساله یا بزرگتر.ارائه اصل و فتوکپی گواهی و ترجمه الزامیست. در این گواهی، سابقه کیفری متقاضی با بررسی اثر انگشت وی صورت می پذیرد که فقط 3 ماه اعتبار دارد.

8-گواهی پزشکی امضا شده از تاریخ صدور که حداکثر برای 3 ماه معتبر است.

9-مدارک مجوز کاری که اثبات کننده وجود ساختمان فیزیکی و افتتاح کسب و کار مربوطه باشد.

10-ارائه کارت شناسایی برای اثبات اینکه شما تحت صلاحیت کنسولگری اسپانیا هستید.

11-تکمیل فرم 790-52 که شامل مالیات می شود.

12- تکمیل فرم 790-62 به اضافه مالیات.

13- سند ثبت بیگانگان برای شهروندان غیر آمریکایی که برای ویزای خوداشتغالی اسپانیا در ایالات متحده درخواست می کنند.

14- مدارک صلاحیت حرفه ای که این اسناد نشان دهنده است که می توانید کسب و کار خود راه اندازی کرده و آن را بدون مشکل اداره کنید.

15-ارائه سند سلب مسئولیت امضا شده.

 

پروسه دریافت ویزای خود اشتغالی اسپانیا

در این بخش، توجه شما را به راهنمای گام به گام دریافت ویزای خود اشتغالی اسپانیا جلب می نماییم:

مرحله 1: مراجعه به نزدیک ترین سفارت اسپانیا و دریافت وقت ملاقات حضوری تا تمام مدارک نیاز برای درخواست پذیرش را استعلام نمایید.

این استعلام شامل مدارکی که نیاز به فتوکپی، ترجمه سوگند نامه، آپوستیل و به خصوص هزینه دریافت ویزا می شود.

مرحله 2: گردآوری تمام مدارک نیاز و همچنین توجه داشته باشید که تمام مدارک باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده و توسط آژانس محضری شوند.

مرحله 3: مراجعه به سفارت در روز تعیین شده که تمام مدارک مورد نیاز از جمله فرم درخواست ویزا را باید ارائه نمایید. هزینه درخواست ویزا باید قبل از پایان 10 روز پرداخت شود.

مرحله 4: منتظر جواب سفارت باشید.در صورت پذیرفته شدن درخواست به شما اطلاع داده خواهد شد. گاها ممکن است سفارت مدارک بیشتری را از شما تقاضا نماید و شما اطمینان حاصل نمایید که سفارت از شما فورا درخواست می نماید تا از تاخیر ویزای شما جلوگیری شود.

مرحله 5: اگر اپلای شما موفقیت آمیز باشد، سفارت با شما تماس می گیرد تا پاسپورت و ویزای اسپانیا را از سفارت یا کنسوگری تحویل بگیرید که در این مرحله شما آماده به کار در کشور اسپانیا هستید.

 

نحوه شروع به کار به عنوان فرد خود اشتغال (autónomo) در اسپانیا

صرف نظر از کشور مبدا شما، هر فرد خود اشتغال باید این 4 مرحله کلیدی را طی نماید تا بتواند به عنوان یک فرد خود اشتغال در اسپانیا شروع به کار نماید. این مراحل به شرح زیر است:

1-دریافت شماره شناسایی مالیاتی برای افراد خارجی در اسپانیا (NIE)

NIE مخفف Número de Identificación de Extranjero است که این شماره شناسایی مالیاتی شخصی و منحصر فرد برای ردیابی کلیه فعالیت های قانونی و مالی در اسپانیا مورد استفاده قرار می گیرد.NIE شامل مسائلی مانند استخدام، مالیات، تامین اجتماعی، بانک، راه اندازی یک کسب و کار و گرفتن گواهینامه رانندگی اسپانیا می شود.اخذ NIE برای تمام مهاجران خارجی که به منظور کار به اسپانیا می آیند، صرف نظر از کشور مبدا آن ها، الزامی است.

شما می توانید قبل از ورود به اسپانیا در یک سفارت یا کنسول در کشور محل اقامت خود برای NIE درخواست دهید.با این حال، اگر در اسپانیا هستید، می توانید با مراجعه به ایستگاه پلیس ملی اسپانیا که به مدارک خارجی رسیدگی می کنند، نسبت به دریافت NIE اقدام نمایید.

2-ثبت نام به عنوان یک فرد خود اشتغال (autónomo) در اداره مالیات اسپانیا

هنگامی که در اداره مالیات اسپانیا (Agencia Tributaria) ثبت نام می کنید،  همچنین باید برای پرداخت مالیات بر فعالیت های اقتصادی (Impuesto de Actividades Económicas یا IAE) ثبت نام کنید.

در طول این فرآیند، باید نامه ای در مورد نوع کسب و کار خود ارائه دهید. در مورد autónomo دو گزینه وجود دارد: حرفه فریلنس (profesional autónomo) یا کارآفرین خود اشتغال (empresario individual).شما باید با انتخاب کد، دسته ای را که شامل آن می شوید برگزینید.

همچنین باید فرم های Modelo 036 or 037  که معروف به declaración censal را تکمیل کنید و گواهی مالیات شخصی (Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas یا IRPF) را دریافت کنید.

3-افتتاح یک حساب بانکی در اسپانیا

نکته قابل توجه این است که برای ثبت نام در سیستم تامین اجتماعی اسپانیا به یک حساب بانکی اسپانیایی نیاز دارید.کمک های تامین اجتماعی به طور خودکار از حساب شما کسر می شود.برای گشایش حساب نیاز، معمولا به شماره NIE، مدارک شناسایی، مدرک آدرس و مدارک مربوط به وضعیت شغلی خود نیاز دارید.در بیشتر موارد، از افتتاح حساب بانکی مستقل برای اهداف تجاری سود خواهید برد.

4-ثبت نام در سازمان تامین اجتماعی

پس از ثبت نام در اداره مالیات اسپانیا، می توانید در مدت 30 روز از طریق یک رژیم خاص مالیاتی برای افراد خود اشتغال، به نام RETA

(Régimen Especial de Trabajadores Autónomos) برای تامین اجتماعی ثبت نام نمایید.

این طرح به طور خودکار در قالب پوشش تامین اجتماعی از جمله ناتوانی در کار به دلیل یک بیماری شایع مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و غیره یا حادثه غیر مرتبط با کار از افراد خود اشتغال حمایت می کند.

 

ساختار های قانونی برای autónomos در اسپانیا

هنگام بررسی انتخاب ها  خود برای تبدیل شدن به یک autónomo در اسپانیا، درک ساختارهای قانونی برای افراد خوداشتغال در این کشور مهم است.به عنوان یک autónomo می توانید در یک یکی از موارد زیر ثبت نام نمایید:

 

کارآفرین خود اشتغال (empresario individual)

کارآفرین خود اشتغال یک شرکت تک نفره است که این افراد شخصا کار را به دست می گیرند و تمام مسئولیت های مربوطه بر گردن آن ها می باشد.این ساختار قانونی بیشتر مناسب مشاغل کوچکی است که درآمد سالانه زیادی ایجاد نمی کنند و یا قصد استخدام کارگران زیادی را ندارند.همچنین به عنوان کارآفرین متمول می توانید از طریق اقامت تمکن مالی اسپانیا و ویزای طلایی اسپانیا مسیر مهاجرت خود به این کشور را میسر نمایید.

 

حرفه فریلنس (profesional autónomo)

حرفه ای آزاد به شخصی گفته می شود که به طور منظم در ازای دریافت دستمزد کار انجام می دهد اما با هیچ کارفرمایی قرارداد کاری ندارد. یک حرفه ای آزاد همان مسئولیت یک کارآفرین خوداشتغال را بر عهده دارد، اما همیشه به عنوان یک شرکت تک نفره فعالیت نخواهد کرد.به عنوان مثال، زمانی که کار نامنظم است و درآمد حاصله از آن حداقل آستانه حقوق ملی را برآورده نمی کند.

درست مانند مشارکت عمومی (sociedad civil)، این دو موجودیت در هنگام راه اندازی با موانع اولیه کمی رو به رو هستند.با این حال، هیچ تمایزی بین دارایی ها و بدهی های صاحب کسب و کار وجود ندارد. به همین جهت، مالک شخصاً در قبال بدهی هایی که در طول مسیر ایجاد می شود، مسئول است.

با این وجود، اگر قصد دارید دارایی های شخصی و تجاری خود را جدا کنید باید یک شرکت محدود یا (sociedad limitada) ثبت کنید. برای ثبت این شرکت نیاز به سرمایه اولیه 3,000 یورویی دارید و مسئولیت شما فقط تا میزانی که سرمایه گذاری انجام داده اید محدود می شود.

در حالی که فرآیند بوروکراتیک مشابه فرآیند کارآفرینان خوداشتغال است، به دلیل اینکه کسب و کار ها نیاز به ثبت نام اضافی دارند، پروسه پیچیده تری دارد.

 

نحوه لغو ثبت نام به عنوان یک فرد خود اشتغال (autónomo)

اگر به هر دلیلی قصد ندارید به عنوان فریلنس کار کنید، باید به طور رسمی از سیستم خارج شوید.در صورتی که به مقامات مالیاتی و تامین اجتماعی اطلاع ندهید، هزینه پرداخت ماهیانه تامین اجتماعی از حساب شما کسر خواهد شد.

برای لغو ثبت نام، باید فرم های Modelo 036 یا Modelo 037 را به اداره مالیات اسپانیا (Agencia Tributaria) ارسال نمایید و از طرح ویژه برای افراد یا کارگران خود اشتغال خارج شوید.انجام این فرآیند تایید می کند که دیگر از طریق این طرح تعهدی به پرداخت در سیستم تامین اجتماعی ندارید. با این حال، در پایان آخرین سال مالی فعالیت فریلنسری خود، همچنین باید اظهارنامه مالیات بر درآمد سالانه و مالیات بر ارزش افزوده را ارائه نمایید.

توجه داشته باشید که اگر از تصمیم خود منصرف گشته اید و مایل هستید دوباره ثبت نام نمایید، انجام این کار ظرف 24 ماه پس از انصراف از ثبت نام، شما را واجد شرایط کاهش نرخ حق بیمه تامین اجتماعی نخواهد کرد.

 

مدیریت امور خود به عنوان یک فریلنسر در اسپانیا

به عنوان یک فریلنسر، شما مسئول اداره کار خود، از جمله مدیریت صورت حساب ها  و اظهار نامه مالیاتی هستید. شما باید سوابق حسابداری خود را طبق استاندارد اولیه مورد نیاز قانون اسپانیا حفظ نمایید. . در بیشتر موارد، شما مسئول ارائه سه ماهه اظهارنامه مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده هستید. علاوه بر این، باید پرداخت های ماهانه تامین اجتماعی خود را پیگیری کنید (اگرچه به طور خودکار از حساب شما کسر می شوند).به عنوان یک فرد خود اشتغال، باید در صدور فاکتور های کاری هوشیار باشید.همچنین، باید سوابق حسابداری در خصوص منابع درآمد و اسناد هزینه های تجاری خود را حفظ نمایید.خوشبختانه، بسیاری از هزینه های تجاری تحت عنوان قانون مالیات اسپانیا کسر می شوند.

برای انجام بسیاری از امور اداری مورد نیاز خود در اسپانیا به صورت آنلاین،باید برای یک شناسه الکترونیکی به نام گواهی دیجیتال (Certificado Digital) درخواست دهید. در صورت در اختیار داشتن کد شناسایی مالیاتی NIE، برای شروع می بایست نرم افزاری در کامپیوتر خود دانلود کنید.

 

سیستم بانکی برای افراد خود اشتغال (autónomos) در اسپانیا

در حالیکه که هیچ الزام قانونی برای افتتاح حساب بانکی تجاری به عنوان فریلنسر در اسپانیا وجود ندارد، داشتن یک حساب بانکی می تواند شما را از مشکلات زیادی نجات دهد. به عنوان مثال، انجام پرداخت های تامین اجتماعی و بیمه ها را آسان تر می کند.همچنین، یک حساب بانکی تجاری به شما امکان می دهد تا از روند هزینه های تجاری خود مطلع شوید و دید کلی بهتری از امور مالی خود داشته باشید.برخی از بانک ها ممکن است برای کسانی که در دنیای کسب و کار های کوچک شروع به کار می کنند، مزایای بیشتری ارائه دهند.به این ترتیب، ارزش آن را دارد که لحظه ای را برای مقایسه پیشنهاد های بانک مختلف صرف نمایید.

خوشبختانه، اکثر بانک های بزرگ اسپانیایی و شعب بین المللی معمولا خدمات به زبان انگلیسی ارائه می دهند.این خدمات شامل نقل و انتقال بین المللی پول، نرخ تبدیل ارز و حساب های افراد غیر مقیم می شود.

 

مالیات برای افراد خود اشتغال (autónomos) در اسپانیا

اسپانیا  افراد خود اشتغال را به پرداخت مالیات بر درآمد شخصی (Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas) و مالیات بر ارزش افزوده (Impuesto sobre el Valor Añadido یا IVA) ملزم می نماید.نرخ مالیات بر درآمد شخصی بین 19 تا 47 درصد متغیر است و نرخ دقیق به منطقه محل سکونت خود در اسپانیا بستگی دارد.

به عنوان یک autónomo، شما باید اسناد مالیات بر درآمد را ثبت کنید و هر سه ماه یکبار 20٪ مالیات پرداخت کنید (در ژانویه، آوریل، ژوئیه و اکتبر). علاوه بر این، باید اظهارنامه مالیاتی سالانه خود را در دوره بین آوریل و ژوئن ارسال کنید. مهمتر از همه، شما باید یک مالیات بر ارزش افزوده (VAT) به هر فاکتوری که برای مشتریان خود ارسال می کنید، اضافه کنید. هنگام صدور صورت‌حساب، عملا شما در نقش دولت به وصول مالیات می پردازید. هر سه ماه، باید میزان مالیات بر ارزش افزوده را که جمع آوری و پرداخت کرده اید (در چارچوب هزینه های تجاری) اعلام کنید. سپس مابه التفاوت را به اداره مالیات اسپانیا پرداخت خواهید کرد.

 

تامین اجتماعی، بیمه درمانی و حقوق بازنشستگی برای افراد خود اشتغال (autónomos) در اسپانیا

همه کارگران در اسپانیا باید به سیستم تامین اجتماعی متصل باشند.افراد خود اشتغال باید در RETA (وب سایتی به زبان اسپانیایی) ثبت نام کرده باشند.این مزایا شامل دسترسی به مراقبت های درمانی، مرخصی زایمان، پدر شدن و مستمری های دولتی می شود.با این وجود، تامین اجتماعی اسپانیا بیکاری، بیماری ها یا حوادث ناشی از کار را پوشش نمی دهد که در این خصوص باید برای دریافت بیمه جداگانه اقدام نمایید.

دولت اسپانیا در حال حاضر به autónomos دو گزینه ارائه می دهد:

پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی با استفاده از حداقل (944.40 یورو) یا حداکثر (1233.20 یورو) پایه حقوق.

شما می توانید با اعمال نرخ ثابت 31.6٪ به پایه حقوق انتخابی خود (32٪ در سال 2022) پرداخت ماهانه را تعیین نمایید. مقامات اسپانیایی کمک های مالی را هر ماه از حساب بانکی که شما هنگام ثبت نام به عنوان یک autonomo استفاده کرده اید، کسر می کنند.

مجوز های اقامت برای ویزای خود اشتغالی اسپانیا

3 دوره اعتبار اقامت برای اسپانیا وجود دارد که در بار اول، مجوز اولیه برای 1 سال معتبر است. در صورت تمدید، اعتبار برای 2 سال و سپس برای 2 سال دیگر لحاظ خواهد شد که پس از 5 سال، مجوز خود را برای اقامت دائم تمدید می کنید که می تواند مسیر شما برای اخذ شهروندی اسپانیا را هموار نماید.

 

موسسه مهاجرتی بین المللی پرگاس پارس با همکاری وکلای مجرب در اسپانیا آماده ارایه مشاوره در خصوص تحصیل، انواع ویزای کاری و اقامت دایم می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

021-88662180

اینستاگرام ماکانال ما

  • ویزای خود اشتغالی اسپانیامطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top