info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

نحوه اخذ ورک پرمیت قطر

قطر در سال های اخیر به لطف سیستم ورک پرمیت کارآمد خود یک مقصد بسیار محبوب برای مهاجران به خصوص ایرانیان تبدیل شده است. اقتصاد شکوفای قطر باعث شده بسیاری از کسب و کارها، سرمایه گذاران و کارمندان این کشور را برای اقامت در نظر بگیرند. در این مقاله سعی خواهیم کرد به تمام اطلاعات مورد نیاز شما در خصوص نحوه اخذ ورک پرمیت قطر بپردازیم.ویزای کار قطر چیست؟

دولت قطر ویزای کار قطر که در واقع یک ورک پرمیت و اجازه اقامت است برای کارمندان یا کارگران خارجی صادر می کند. این کارمندان باید توسط یک کارفرمای قطری (می تواند یک شرکت یا فرد باشد) که معمولاً مسئول رسیدگی به درخواست ویزای کار قطر آنها است، استخدام شوند.

 

انواع ویزای کار قطر

علاوه بر مجوز اقامت کاری، انواع ویزاهای زیر برای مهاجرانی که به قطر سفر می کنند صادر می شود:

ویزای اقامت خانواده:

هنگامی که اجازه اقامت خود را دریافت کردید، می توانید از اعضای نزدیک خانواده خود حمایت مالی کنید تا با شما در قطر زندگی کنند.

هر یک از اعضای خانواده باید به صورت فردی ویزای اقامت خانوادگی داشته باشند. به عنوان بخشی از فرآیند رسیدگی، باید مدارکی از جمله گواهی ازدواج و تولد و گواهی اشتغال به کار ارائه شود. شما می توانید در وزارت خارجه یا به صورت آنلاین از طریق پورتال دولت قطر درخواست پذیرش دهید.

شما می توانید ویزای اقامت خانواده را برای هر رفت و آمدی از یک تا پنج سال خریداری کنید. در حال حاضر، هزینه ویزای اقامت خانواده 200 ریال قطر است.

 

ویزای تجاری قطر:

ویزای تجاری قطر برای کارمندانی است که به صورت کوتاه مدت در قطر کار می کنند و فقط شرکت های مورد تایید دولت می توانند اسپانسر این تایپ از ویزا شوند.

ویزای تجاری تا دو هفته معتبر است اما این مدت می تواند تا چهار هفته تمدید شود. اگر می خواهید بیش از این مدت در قطر اقامت داشته باشید به ویزای کار احتیاج خواهید داشت. در حال حاضر هزینه ویزای تجاری 200 ریال می باشد.

 

ویزای کار قطر:

ویزای کار قطر توسط کارفرما تنظیم می شود که بین 1 تا 3 ماه اعتبار دارد. این ویزا بیشتر مورد استفاده کارمندانی است که قصد دارند برای مدت زمان مشخصی در یک تجارت و کسب و کار در قطر مشغول به کار شوند.

برای اخذ ویزا باید قرارداد کاری مورد تایید وزارت کار قطر داشته باشید. شما باید در طول دوره مورد نظر به طور انحصاری برای کارفرامی خود کار کنید و پس از اتمام کار، قطر را ترک کنید.

شما باید آزمایشات پزشکی و انگشت نگاری را انجام دهید. هزینه این ویزا با توجه به آخرین تغییرات 200 ریال می باشد.

 

ویزای اقامت شورای همکاری خلیج فارس:

ساکنان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) که در یک حرفه تایید شده کار می کنند می توانند از طریق سفارت قطر ویزای یک ماهه دریافت کنند.

این ویزا می تواند برای سه ماه دیگر تمدید شود. برای دریافت ویزای شورای همکاری خلیج فارس، باید تبعه عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، بحرین یا عمان باشید.

 

ویزای توریستی:

معافیت‌های ویزا به بازدیدکنندگان بسیاری از کشورها اجازه می دهد که بدون ویزا به قطر سفر نمایند. اگر کشور شما در لیست نیست، باید ویزای توریستی اخذ کنید. ویزای توریستی برای افرادی است که با انگیزه تفریح به قطر سفر می کنند که در ابتدا دو هفته اعتبار دارد ( این ویزا تا 3 هفته قابل تمدید است)

برای دریافت ویزای توریستی، باید 100 ریال قطر پرداخت کرده و مدرکی مبنی بر رزرو هتل در قطر یا مدرکی دال بر سکونت در خانه یکی از بستگان خود در این کشور ارائه دهید. همچنین ارائه یک کپی از پاسپورت الزامی است.

این ویزا تا 3 ماه قابل تمدید است و بایستی قبل از انقضای ویزای فعلی خود در سفارت اقدام کنید.

 

ویزای خروج:

قانون استخدام قطر بیشتر به نفع کارفرماست تا کارمند. این امر با این واقعیت تأیید می شود که اگر قصد ترک قطر را داشته باشید باید نسبت به دریافت ویزای خروج اقدام کنید. نکته حائز اهمیت این است که  قبل از خروج از قطر، به رضایت کارفرما برای فسخ قرارداد کاری خود نیاز دارید. پرمیت خروج 10 ریال قطر هزینه دارد.

 

مجوز برای خانم های شاغل در قطر:

خانمی که در قطر با ویزای اقامت خانوادگی زندگی می کند، باید برای کاریابی از همسرش تاییدیه کتبی بگیرد. این امر معمولاً بدون نیاز به درخواست مجوز کار جداگانه صورت می گیرد.

 

مراحل درخواست ویزای کار قطر

قطر فرآیند نسبتا پیچیده ای برای استخدام کارمندان خارجی دارد. برای شروع فرآیند، شرکت شما باید در اداره مهاجرت قطر ثبت نام کند و قبل از تکمیل این فرآیند نمی توانید برای مجوز کار درخواست دهید. به عنوان کارفرما، باید چندین سند از جمله یک کپی از مجوز کسب و کار خود را ارائه دهید. پس از تایید، یک کارت مهاجرت و یک کارت نمایندگی به شما اعطا می شود.

در مرحله بعد، شرکت شما باید نسبت به دریافت مجوز کار برای تمام مهاجرانی که قصد استخدامشان را اقدام کند. شما باید درخواست را به زبان عربی تکمیل کنید و تعداد کل کارمندان خارجی، موقعیت های شغلی و ملیت آنها را قید کنید که نهایتا تاییدیه توسط وزارت کار صادر خواهد شد.

پس از تایید مجوزهای کار، شرکت شما باید برای هر کارگر خارجی درخواست ویزای استخدامی بدهد..

کارمندان می توانند پس از دریافت ویزای کاری خود به قطر سفر کنند. شرکت شما باید ظرف هفت روز پس از ورود کارمند، درخواستی برای اجازه اقامت آنها ارائه کند.

پس از صدور مجوز اقامت، کارمند فقط حق دارد برای شما کار کند. همچنین مجوزها می توانند توسط شرکت شما به صورت موردی تمدید شوند.

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار قطر

-پاسپورت معتبر

-دو قطعه عکس از پاسپورت کارمند

-ویزای کار

-یک کپی از ثبت تجاری شرکت

-یک کپی از کارت مهاجرت کسب و کار

-گواهی پزشکی کارمند

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز کار قطر

برای دریافت ویزای کار قطر، کارمندان باید مجوز کار و اجازه اقامت معتبر داشته باشند. مدارک مورد نیاز برای درخواست مجوز کار به قرار زیر است:

-قرارداد کار

-فرم درخواست تکمیل شده از وزارت کار

-گواهی پزشکی که سلامت کارمند را ثابت کند

-کپی پاسپورت کارمند

-دو قطعه عکس گذرنامه

-هر گونه مدرک تحصیلی مرتبط

-کارت مهاجرت کارفرما

-ویزای کار

-اطلاعات بیومتریک ( از جمله اثر انگشت)

 

هزینه های مجوز کار در قطر

اجازه اقامت کاری در قطر بسیار گران است. با این حال، کارفرما معمولا از جانب شما هزینه را پرداخت می کند.

هزینه ویزای ورود به کار  200 ریال قطر می باشد که برای تبدیل آن به اجازه اقامت کاری بایستی 500 ریال اضافه دیگر پرداخت نمود.

هزینه سایر ویزاها همانطور که قبلاً گفته شد، حدود 200 ریال قطر خواهد بود.

 

تغییر یا تمدید مجوز کار در قطر

کارفرما می تواند مجوز کار متقاضی را بین یک تا سه سال از طریق پورتال خدمات اقامتی دولتی تمدید کند. کارفرمایان تایید شده دارای کارت شناسایی هوشمند قطر هستند که به آنها این امکان را می دهد به صورت آنلاین درخواست دهند.

درخواست تمدید مجوز می تواند سه ماه قبل از انقضای مجوز فعلی انجام شود که هزینه ها به شرح زیر است:

1000 ریال قطر برای کارمندان تحت حمایت شرکت ها

500 ریال قطر برای حمایت مالی خانواده متقاضی که شامل همسر و فرزندان وی می شود

300 ریال قطر برای کارمندانی تحت اسپانسر شخصی قرار می گیرند

در صورتی که ویزا به مدت سه سال تمدید شود می توان از 20 درصد تخفیف در هزینه های فوق بهره مند شد.

 

موسسه مهاجرتی بین المللی پرگاس پارس با همکاری وکلای مجرب آماده ارایه مشاوره در خصوص انواع ویزا و اقامت کاری در قطر و سایر کشورها می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل نمایید:

021-88662180

اینستاگرام ماکانال ما

  • نحوه اخذ ورک پرمیت قطرمطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top