info@pergasvisa.com
موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

موسسه حقوقی بین المللی پرگاس پارس

شماره ثبت 44497

ویزای استارتاپ اروپا

در شرایط کنونی اقتصاد جهانی، کارآفرینان صاحب ایده های نو و مبتنی بر تکنولوژی های نوین که می توانند محصول یا خدماتی را با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته با بهره وری بیشتر ارائه دهند، بسیار ارزشمند شمرده می شوند. اکثر کشورهای پیشرفته دنیا سعی می کنند با ارائه مشوق هایی از جمله معافیت های مالیاتی، امکان استفاده از کمک های دولتی و وام های کم بهره و ... این افراد را مجاب کنند که کسب و کارشان را در آن کشورها راه اندازی کرده و به ایجاد شغل و تولید ارزش افزوده بپردازند. در این راستا تسهیلات مهاجرتی و اقامتی مانند ویزای استارتاپ در اکثر این کشورها برای کارآفرینان در نظر گرفته شده است. کشورهای اروپایی نیز برای اینکه در رقابت با سایر کشورهای پیشرفته عقب نمانند، برنامه ویزای استارت آپ را برای جذب کارآفرینان مد نظر قرار داده اند. در این مطلب قصد داریم به بهترین کشورهای ارائه دهنده ویزای استارتاپ اروپا اشاره نماییم.هر یک از کشورهای اروپایی ارائه دهنده ویزای استارت آپ، شرایط و قوانین خاصی برای ارائه این تسهیلات به کارآفرینان در نظر گرفته اند. اما نقطه مشترک در مورد تمامی کشورهای ارائه دهنده ویزای استارتاپ اروپا این است که برای اخذ این ویزا و اقامت، حتما متقاضیان باید بتوانند یک بیزینس پلن یا طرح توجیهی کسب و کار قانع کننده به اداره مهاجرت کشور مورد نظر ارائه دهند که اثبات کند کسب و کار مورد نظر از طریقی سالم و مفید برای اقتصاد آن کشور، قابلیت رسیدن به سود و اشتغالزایی دارد. بسیاری از کارآفرینان ایرانی با اینکه در زمینه تخصصی کسب و کار خود بسیار ماهر و زبردست هستند، اما متاسفانه در زمینه نگارش بیزینس پلن یا طرح توجیهی قانع کننده برای ارائه به اداره مهاجرت کشورهای اروپایی جهت اخذ ویزای استارتاپ اروپا، مهارت کافی را نداشته و به همین دلیل در اخذ این ویزا موفقیت لازم را به دست نمی آورند. برای این عزیزان استفاده از خدمات موسسه بین المللی پرگاس پارس می تواند کاربردی باشد. زیرا این موسسه با تکیه بر تیم متخصص خود در زمینه های مختلف از جمله کسب و کار، مهاجرت، حقوق بین الملل، و زبان انگلیسی و سایر زبان های کشورهای اروپایی، چندین پرونده موفق در این زمینه داشته و برای هموطنان عزیزمان ویزای استارت آپ از کشورهای مختلف اخذ نموده است. از این رو می تواند این عزیزان را در کلیه مراحل اخذ ویزای استارت آپ به ویژه نگارش بیزینس پلن یا طرح توجیهی کسب و کار برای اداره مهاجرت کشورهای مختلف یاری نماید.

 

فنلاند

اکوسیستم کسب و کار فنلاند در سال های اخیر برای راه اندازی استارتاپ بسیار جذاب بوده و کارآفرینان زیادی این کشور را بعنوان مقصد مهاجرت خود بر می گزینند. برنامه مهاجرتی ویزای استارت آپ فنلاند در سال 2018 برای پذیرش تیم های استارتاپی از سایر نقاط دنیا ارائه شد تا تسهیل کننده اقامت کارآفرینان و پایه گذاری کسب و کارهای فناورانه با مقیاس رشد بالا در اکوسیستم کسب و کار این کشور اروپایی شود. همه افراد تیم استارتاپی که قصد دارند ویزای استارتاپ فنلاند را اخذ کنند، باید در زمینه های مرتبط با تخصص های مورد نیاز در بیزینس پلن یا طرح توجیهی کسب و کار مورد نظر، تخصص و تجربه کافی را داشته باشند. در اختیار داشتن حداقل 60 درصد از هزینه های مورد نیاز جهت راه اندازی و توسعه استارتاپ مورد نظر توسط خود متقاضیان، دیگر مورد از شرایط لازم برای اخذ ویزای استارتاپ فنلاند به شمار می رود. برای سایر هزینه ها می توان از تسهیلاتی که در این کشور برای کسب و کارهای استارتاپی درنظر گرفته شده است، مانند سرمایه گذاری 50 هزار یورویی استفاده کرد.

 

استونی

کشور استونی بیشترین سرانه استارت آپ را در اتحادیه اروپا دارد. دولت این کشور طرح ابتکاری اقامت الکترونیکی را ارائه می ‌دهد که به موسسین کسب و کارها اجازه می‌ دهد مشاغل را در این کشور مستقر و اداره کنند، حتی اگر در آنجا اقامت نداشته باشند. ویزای استارتاپ استونی برنامه‌ ای مهاجرتی برای کمک به بنیانگذاران و کارمندان استارتاپ های غیر عضو اتحادیه اروپا است تا یک شرکت نوپا را در اکوسیستم کسب و کار استونی راه ‌اندازی کرده و گسترش دهند. این ویزا یک ویزای قابل تمدید 1 ساله است که به همسر موسس نیز ویزای کار و اقامت می ‌دهد.

شرایط لازم برای دریافت ویزای استارت آپ استونی:

متقاضی باید نشان دهند حداقل 130 یورو به ازای هر ماه برای هزینه در استونی دارند.

متقاضی باید تاییدیه را از کمیته استارتاپ‌ها دریافت کند.

متقاضی باید یک مدل تجاری ابتکاری و دارای پتانسیل جهانی شدن داشته باشد.

متقاضی باید شواهدی از تامین محل سکونت برای اقامت و قصد مهاجرت (مثلا بلیط هواپیما) نشان دهد.

باید بیمه ‌نامه معتبری برای منطقه استونی یا شینگن با حداقل 30 هزار یورو پوشش، داشته باشد.

 

فرانسه

کشور فرانسه 2 برنامه ویزا مجزا برای استارتاپ‌ های فنی به نام‌ های  French Tech Visa  و  French Tech Ticket دارد که هر یک از دو نوع ویزای استارت آپ فرانسه شرایط خاص خود را دارند

French Tech Visa برنامه‌ ای برای کمک به بنیانگذاران، کارمندان و سرمایه ‌گذاران استارت ‌آپ در شرکت ‌های فناوری است تا بتوانند با امکان تمدید به مدت 4 سال در فرانسه زندگی و یا کار کنند. متقاضیان این ویزا می ‌توانند برای اعضای درجه یک خانواده خود نیز درخواست ویزا دهند.

شرایط لازم برای دریافت ویزای فناوری فرانسه:

موسس استارتاپ باید توسط یک یا چند انکوباتور تجاری از طریق برنامه French Tech Visa  تایید و انتخاب شود.

باید حداقل سرمایه ای برابر حداقل دستمزد سالانه فرانسه یعنی 17،763.20 یورو موجودی داشته باشند.

باید طرح توجیهی کسب و کار یا بیزینس پلنی برای توسعه و نوآوری اقتصادی در فرانسه وجود داشته باشد که به تایید برسد.

موسسین باید از Direccte (یک سازمان عمومی فرانسه) تأییدیه بگیرند.

 

برنامه France Ticket Tick به طور ویژه برای کارآفرینانی طراحی شده که می‌ خواهند بدون نیاز به تعهد و حمایت مالی طولانی مدت ویزای  Tech France، یک فناوری را در فرانسه راه ‌اندازی کنند. این برنامه اقامتی بیشتر یک برنامه 6 ماهه برای استارتاپ  های اولیه است. از طریق این برنامه، ویزا به مدت 6 ماه دیگر دارای گزینه تمدید است.

شرایط لازم برای دریافت ویزای Tech France فرانسه:

متقاضی باید ایده تجاری خلاقانه داشته باشد.

متقاضی باید به اندازه کافی بودجه برای یک سال تأمین هزینه زندگی خود را داشته باشد. (حدود 18000 یورو)

استارتاپ برای راه اندازی نیاز به همکاری با یک شرکت انکیباتور(شتاب دهنده) فرانسوی دارد.

استارتاپ باید حداقل 2 موسس داشته باشد. فقط یکی از آن‌ها می‌تواند تابعیت فرانسه را داشته باشد.

به طور غیرمعمول، متقاضیان باید به زبان انگلیسی! تسلط داشته باشند و در شروع فعالیت باید تمرکز اصلیشان بر اشتغال آن‌ها در دوره ویزا 12 ماهه باشد.

 

انگلستان

انگلستان هم یکی از بهترین اکوسیستم های کسب و کار را برای راه اندازی کسب و کارهای استارتاپی داراست. این کشور با داشتن شبکه ‌ای از استارتاپ‌ ها، فرآیند تشکیل کارآمد و نرخ کم مالیات شرکت‌ ها، مقصد عالی برای تاسیس استارتاپ‌ها است.

ویزای استارت آپ انگلستان که پیش تر ویزای سرمایه‌ گذاری Tire-01 نام داشت به کارآفرینان این امکان را می دهد که بدون میزان  قابل توجهی سرمایه گذاری اولیه، یک استارتاپ جدید را در انگلستان راه اندازی کنند. این ویزا برای مدت 3 سال و 4 ماه اعطا می شود و برای 2 سال قابل تمدید است.

شرایط لازم برای دریافت ویزای استارتاپ انگلستان:

این ویزا بر اساس یک سیستم مبتنی بر امتیاز اعطا می ‌شود و متقاضیان موفق باید 95 امتیاز کل را کسب کنند.

باید مبلغ 50 هزار الی 200 هزا پوند سرمایه ‌گذاری شود.

متقاضی باید بودجه ‌ای برای حمایت مالی از خود پس از اقامت در دسترس داشته باشد. همچنین، وی باید به طور مداوم این مقدار را به مدت 3 ماه یا بیشتر در حساب خود داشته باشد.

باید نامه تاییدیه یکی از موسسات اعلام شده وجود داشته باشد.

متقاضی باید در سطح مناسبی از مهارت در زبان انگلیسی باشد.

متقاضی باید گواهی سو پیشینه ارائه دهد.

اگر متقاضی از کشورهای لیست شده وزارت امور داخله باشد، باید نامه نتایج آزمایش سل را هم ارائه دهد.

 

ایرلند

با انجام فرآیند برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اما کشور ایرلند هنوز یک عضو اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور دو نوع ویزای اقامتی برای کارآفرینان ارائه می‌ دهد که عبارتند از: برنامه سرمایه ‌گذاران مهاجر و برنامه کارآفرینان نوپا.

اما هر دوی این برنامه ها سرمایه ‌گذاری زیادی نسبت به برنامه ‌های مشابه در سایر کشورها می طلبند. ولی در مقابل متقاضیان از مزایای منحصر به فرد راه اندازی مشاغل در ایرلند مانند نرخ پایین مالیات شرکت و طیف وسیعی از مشوق های مالیاتی برخوردار خواهند بود. به همین علت، استقبال از ویزای استارتاپ ایرلند نسبتا زیاد است.

برنامه کارآفرینان استارتاپ ایرلند به موسسین کسب و کارهای استارت آپی کمک می کند تا از طریق ایجاد شرکت های نوپا مجوز زندگی در ایرلند را بدست آورند. به متقاضیان اقامت 2 ساله با امکان تمدید 3 سال اعطا می ‌شود. اعضای درجه یک خانواده کارآفرینان نیز واجد شرایط این ویزا هستند.

شرایط لازم برای دریافت ویزای کارآفرینی (استارتاپ) ایرلند:

فرد متقاضی باید یک ایده تجاری نوآورانه داشته باشد که بتواند حداقل 10 شغل در ایرلند ایجاد کند و در طی 3 تا 4 سال حداقل 1 میلیون یورو گردش مالی کسب کند.

دفتر مرکزی استارتاپ باید در ایرلند مستقر باشد.

اگر متقاضی قبلاً در ایرلند مستقر شده باشد، باید شروع به کار کمتر از 5 سال باشد.

اگر بیزنس یک موسس داشته باشد باید سرمایه ‌ای به میزان 50 هزار یورو و اگر شریک داشته باشد به ازای هر شریک 30 هزار یورو باید سرمایه‌ گذاری کنند.

 

لیتوانی

لیتوانی نیز در سال های اخیر به بهبود شرایط اکوسیستم کسب و کار خود اهتمام ورزیده و این کشور نیز به یکی از مقاصد کارآفرینان استارتاپی برای راه اندازی شرکت های نوپای مبتنی بر فناوری های نوین تبدیل شده است. بر اساس شرایط ویزای استارت آپ لیتوانی، در ابتدا به واجدان شرایط، اقامتی یک ساله اعطا می شود تا کارآفرینان استارتاپی بتوانند در این کشور زندگی و کار نمایند. شرط تمدید و در نهایت اخذ اقامت دائم لیتوانی این است که کسب و کار به سود رسیده و در این کشور به اشتغالزایی بپردازد و بتواند شرایط پرداخت مالیات به دولت لیتوانی را هم داشته باشد. البته باید در نظر داشت که از مزایای اخذ اقامت لیتوانی از طریق کارآفرینی معافیت های مالیاتی برای شرکت های استارتاپی در سال های اول تاسیس کسب و کار است.

 

پرتغال

کشور پرتغال نیز مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی در سال های اخیر به بهبود شرایط اکوسیستم کسب و کار خود پرداخته و سعی کرده با اعطای تسهیلات، کارآفرینان صاحب ایده و نوآور را برای راه اندازی کسب و کار در این کشور جذب نماید. در پرتغال نیز مانند سایر کشورها، داشتن طرح توجیهی کسب و کار یا بیزینس پلن قابل قبول از نظر اداره مهاجرت این کشور نیز از شرایط لازم برای اخذ ویزای استارت آپ پرتغال به شمار می رود. این طرح کسب و کار باید نوآورانه بوده و مبتنی بر فناوری های نوین باشد. دیگر مورد از شرایط اخذ ویزای استارت آپ پرتغال، داشتن تمکن مالی کافی برای زندگی در پرتغال برای 12 ماه زندگی است. حداقل میزان تمکن لازم برای یک فرد، 10200 یورو است که باید در حساب فرد متقاضی باشد. البته اگر وی قصد داشته باشد خانواده اش را با خود همراه کند، این رقم بالاتر خواهد بود. این کشور برنامه های مهاجرتی محبوب دیگری از جمله اخذ اقامت تمکن مالی پرتغال را نیز ارائه نموده که به شدت مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

 

ایتالیا

ویزای استارتاپ ایتالیا یکی از سخاوتمندانه ‌ترین طرح ‌های ویزای استارتاپ اروپا است. هر استارتاپی که بخواهد با استفاده از بودجه تحقیق و توسعه ایتالیا گسترش یابد، این گزینه را مورد توجه بیشتری قرار می ‌دهد. درخواست‌ های برنامه ویزای استارتاپ ایتالیا را می ‌توان مستقیما یا با مراجعه به یکی از برنامه ‌های انکوباتورهای تجاری ایتالیا انجام داد. به داوطلبان موفق ویزای خوداشتغالی با مدت زمان 1 سال و امکان تمدید 2 سال اعطا می ‌شود.

شرایط لازم برای دریافت ویزای راه‌ اندازی استارتاپ ایتالیا:

متقاضی باید لیستی از اسناد را بصورت آنلاین ارائه دهد و از کمیته فنی Startup Visa تأیید دریافت کند.

متقاضی باید شخصاً حداقل 50 هزار یورو در تجارت خود سرمایه ‌گذاری کند.

این شرکت باید کمتر از 5 سال سن داشته باشد و گردش مالی سالانه آن کمتر از 5 میلیون یورو نباشد.

حداقل 15٪ درآمدها باید از تحقیق و توسعه حاصل شود، حداقل یک سوم تیم دارای دکترا یا دو سوم دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند.

این شرکت باید از قبل دارایی معنوی داشته باشد.

شرکت نیازی به مستقر شدن در ایتالیا ندارد، اما حداقل باید هاستینگ اصلی آن در ایتالیا باشد و همچنین باید مالیات پرداخت کند.

 

هلند

هلند، کشوری پیشرفته و مبتنی بر دانشگاه های مطرح از جمله دانشگاه فناوری دلفت می باشد و به همین دلیل استارت آپ های مبتنی بر فناوری های نوین در این کشور بسیار پرشمارند.از شرایط اخذ ویزای استارت آپ هلند، مهارت‌های پیشین در خصوص کارآفرینی است. ایده و یا حداقل محصول ارائه شده توسط کسب و کار استارتاپی باید نوآورانه بوده و در بیزینس پلن به صورت شفاف اثبات گردد که قابلیت‌ های خوبی برای درآمدزایی سریع دارد. فرد متقاضی می بایست حداقل هزینه ‌های لازم برای زندگی در هلند را بتواند تامین کند، از این رو در اختیار داشتن حداقل ۱۰ هزار یورو الزامی است. فرد متقاضی می تواند از همان ابتدا خانواده خود را نیز همراهش به هلند ببرد، اما برای این منظور باید تمکن مالی بیشتری داشته باشد. تسلط به زبان انگلیسی نیز برگ برنده دیگری در مسیر ورود به اکوسیستم کسب و کار هلند می باشد

 

اسپانیا

اکوسیستم کسب و کار اسپانیا نیز برای راه اندازی استارت آپ های مبتنی بر فناوری های نوین، بسیار مناسب و جذاب است. برای اخذ ویزای استارت آپ اسپانیا نیز مانند سایر کشورهای ارائه دهنده این برنامه مهاجرتی برای کارآفرینان، ارائه یک بیرینس پلن یا طرح توجیهی کسب و کار است که به تایید اداره مهاجرت این کشور زیبای اروپایی برسد. اگر بیزینس پلن به تایید برسد، متقاضی می تواند یک اقامت 1 ساله اسپانیا به دست آورد که این اقامت قابلیت تمدید دارد. طبیعتا پس از 5 سال اقامت در اسپانیا، مققاضی می تواند برای دریافت اقامت دائم اسپانیا هم تقاضا دهد. همچنین همان طور که ذکر شد ویزای استارتاپ اسپانیا به نوعی اقامت از طریق ثبت شرکت در اسپانیا است. بدین معنا باید شرایط کلی ثبت شرکت در اسپانیا حائز شود. سرمایه گذاران باید برای شروع فعالیت در اسپانیا سرمایه 3000 تا 60000 یورو آماده کنند .

 

دانمارک

مانند سایر کشورهای ارائه دهنده برنامه ویزای استارت آپ، اصلی ترین مورد از شرایط اخذ ویزای استارتاپ دانمارک، ارائه یک بیزینس پلن یا طرح توجیهی کسب و کار نوآورانه است؛ که بتواند کارشناسان کسب و کار در سازمان تجارت و اداره مهاجرت این کشور را متقاعد کند که کسب و کار وی در این کشور می تواند به صورتی کاملا قانونی و سالم و با فناوری و روش های نوین به درآمد رسیده و در این کشور اشتغالزایی نماید و به اقتصاد این کشور نیز خدمت نماید. میزان تمکن مالی لازم برای خود متقاضی ویزای استارتاپ دانمارک حدود 137 هزار کرون دانمارک، برای متقاضی به همراه همسر وی حدود 274 هزار کرون دانمارک، برای متقاضی به همراه فرزندانش و بدون همسرش حدود 182 هزار کرون دانمارک، و برای متقاضی به همراه همسر و فرزندان وی مجموعا حدود 319 هزار کرون دانمارک می باشد.

از دیگر شرایط اخذ ویزای استارت آپ دانمارک می توان به محدودیت تعداد اعضای شرکت استارتاپی اشاره کرد که این ویزا نهایتا برای 3 نفر به ازای هر شرکت استارتاپی صادر می شود. البته پس از تایید بیزینس پلن کسب و کار استارتاپی توسط کارشناسان دانمارکی، هر یک از اعضا باید به صورت جداگانه درخواست مجوز کار و اقامت دهند.

 

سوئد

به منظور دریافت ویزای استارت آپ سوئد نیز در ابتدای امر باید یک طرح توجیهی کسب و کار ارائه نمود که نشان دهنده ایده ای خلاقانه است. در گام بعدی فرد متقاضی باید ایده‌ مورد نظر کسب و کار را با افرادی در میان بگذارید که به وی در یافتن اسپانسر کمک می ‌کنند. زیرا با داشتن اسپانسر، بسیار راحت ‌تر می‌ توان استارت آپ ویزای سوئد را دریافت کرد. حال دیگر می توان ویزای استارت آپ سوئد را به دست آورد. اکوسیستم کسب و کار این کشور صنعتی منطقه اسکاندیناوی نیز برای راه اندازی استارتاپ های مبتنی بر فناوری های نوین بسیار مناسب است. این کشور یک کشور صنعتی و مطرح در دنیاست و شرکت های بسیار بزرگی مانند اسکانیا، ولوو، ایکیا و ... در این کشور راه اندازی شده و رشد یافته و امروزه به شرکت هایی بسیار بزرگ در سطح دنیا تبدیل شده اند.

 

ترکیه

مانند سایر کشورهای ارائه دهنده برنامه ویزای استارتاپ، به منظور دریافت ویزای استارت آپ ترکیه نیز در ابتدای امر باید یک طرح توجیهی کسب و کار ارائه نمود که نشان دهنده ایده ای خلاقانه است. در گام بعدی فرد متقاضی باید ایده‌ مورد نظر کسب و کار را با افرادی در میان بگذارید که به وی در یافتن اسپانسر کمک می ‌کنند. زیرا با داشتن اسپانسر، بسیار راحت ‌تر می‌ توان استارت آپ ویزای ترکیه را دریافت کرد. حال دیگر می توان ویزای استارت آپ ترکیه را به دست آورد.

 

موسسه مهاجرتی بین المللی پرگاس پارس با همکاری وکلای مجرب آماده ارایه مشاوره در خصوص انواع ویزا از جمله ویزای استارتاپ و اقامت دایم می باشد. برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

021-88662180

اینستاگرام ماکانال ما

  • ویزای استارتاپ اروپامطالب مرتبط

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top